Projekt wsparcia rzucania palenia w aptece, czyli "Rzuć palenie z farmaceutą"
"Rzuć palenie z farmaceutą” to projekt, w którym oferujemy profesjonalistom zdrowia kompleksowe szkolenia w zakresie wsparcia pacjentów w walce z nałogiem. W tym module skupiamy się na pacjentach z chorobami kardiologicznymi. Webinary na punkty edukacyjne będą są dostępne od 24 lutego do 30 kwietnia 2025 r. Dołącz do grona farmaceutów, którzy chcą wpierać pacjentów w rzucaniu palenia.
Z ostatniego raportu Polskiej Akademii Nauk wynika, że aż 8 mln Polaków pali papierosy [1]. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że to właśnie choroby kardiologiczne są najczęstszą przyczyną śmierci polskich pacjentów [2], a ponad 50% zawałów można było uniknąć rzucając palenie [3], to chyba nikogo nie trzeba przekonywać o zasadności przeprowadzania Bardzo Krótkiej Porady antynikotynowej w aptece. Z nami zyskasz wiedzę, która pozwoli na realizację opieki farmaceutycznej nad pacjentem palącym.
Co Cię czeka w ramach projektu?
- 6 webinarów prowadzonych przez dr n. farm. Magdalenę Stolarczyk oraz mgr farm. Agnieszkę Moszczyński
- punkty edukacyjne dla farmaceutów
- narzędzia do pracy z pacjentem (m.in. algorytm Bardzo Krótkiej Porady, scenariusze konsultacji farmaceutycznych)
- bezpłatne warsztaty stacjonarne z case studies w 3 różnych miastach Polski (liczba miejsc ograniczona*)
Rozpocznij naukę i pozyskaj punkty:
- Webinar I Znaczenie palenia tytoniu w kontekście ryzyka sercowo – naczyniowego (RSN)
- Webinar II Program Rzuć palenie z farmaceutą - aspekty praktyczne
- Webinar III Jak pomóc pacjentowi z nadciśnieniem tętniczym uzależnionemu od palenia tytoniu w ramach świadczeń opieki farmaceutycznej?
- Webinar IV Jak pomóc pacjentowi z dyslipidemią uzależnionemu od palenia tytoniu w ramach świadczeń opieki farmaceutycznej?
- Webinar V Jak pomóc pacjentowi z przewlekłym zespołem wieńcowym uzależnionemu od palenia tytoniu w ramach świadczeń opieki farmaceutycznej?
- Webinar VI Jak pomóc pacjentowi z ostrymi zespołami wieńcowymi uzależnionemu od palenia tytoniu w ramach świadczeń opieki farmaceutycznej?
O prowadzących
mgr farm. Agnieszka Moszczyński, farmaceutka kliniczna, Independent Prescriber z ponad 15-letnim doświadczeniem. Większość swojego zawodowego życia spędziła w Wielkiej Brytanii, gdzie praktykowała w różnych rolach w aptece ogólnodostępnej, jak również w przychodni lekarskiej. Obecnie pracuje w przychodni POZ gdzie przeprowadza przeglądy lekowe, a także jest wykładowcą m.in. na studiach podyplomowych z opieki farmaceutycznej w Lubelskim i Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
est członkiem Komisji Opieki Farmaceutycznej i delegatem w Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Warszawie, delegatem i przewodniczącą Podkomisji ds. współpracy z przychodniami POZ w Naczelnej Izbie Aptekarskiej, koordynatorem Sekcji POZ Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej, członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, a także członkiem Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Jej największą inspiracją i motywacją jest szeroko rozumiana opieka nad pacjentem, która sprawia, że farmaceuci mają realny wpływ na poprawę jakości zdrowia i życia pacjentów, a to uważa za sens zawodu farmaceuty.
dr n. farm. Magdalena Stolarczyk, farmaceutka, autorka bloga www.farmaceuta-radzi.pl, członek ORA i NRA. Współautorka projektu edukacyjnego „Opieka Farmaceutyczna – merytorycznie i praktycznie” oraz Akademii Opieki Farmaceutycznej. Pracuje w aptece ogólnodostępnej, szczepi, prowadzi testy diagnostyczne, przeprowadza konsultacje farmaceutyczne i wykonuje przeglądy lekowe.
Autorka artykułów i szkoleń. Wykładowczyni na studiach podyplomowych, autorka akcji „Leki to nie cukierki”, ekspert URPL, certyfikowana Promotorka Karmienia Piersią. Farmaceutka z pasji i wykształcenia. Medykom pomaga zdobywać nową wiedzę, a pacjentom tłumaczy jak prawidłowo stosować leki.
Jak wygląda proces edukacji?
Udostępniamy 6 webinarów z ekspertkami. Za udział w tej części projektu uzyskasz aż 6 punktów edukacyjnych. Ale uwaga certyfikaty i punkty trafią w ręce farmaceutów, którzy zaliczą testy online sprawdzające wiedzę. Czas na obejrzenie wszystkich materiałów masz do 30 kwietnia 2025 r.
Warsztaty stacjonarne, w trakcie których omówimy przypadki pacjentów, planujemy na pierwszą połowę kwietnia i będą odbywały się z Okręgowymi Izbami Aptekarskimi. Zdecydowanie będą to wartościowe spotkania dla osób, które zapoznają się wcześniej z materiałami wideo.
Kolejny moduł będzie dotyczył pacjentów w chorobami pulmonologicznymi i będzie dostępny w drugiej połowie 2025 roku.
W razie problemów z rejestracją prosimy o kontakt z koordynatorką projektu:
Paulina Adamczak
Omnichannel Professional Program Manager
e-mail: padamc01@kenvue.com
*Liczba miejsc na jednym warsztacie to 40 osób. Na wydarzenia będzie prowadzona osobna rekrutacja po zakończeniu edukacji merytorycznej.
Referencje:
1.Redukcja palenia papierosów i używania e-papierosów, w szczególności wśród młodego pokolenia Polaków, Polskie Zdrowie 2.0, PAN.
2.Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2022, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego.
3. Wytyczne ESC 2021 dotyczące prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego w praktyce klinicznej.